Hamilelikte Beslenme

       Gebelik, kadınların en özel ve en önemli dönemlerinden biridir. Gebelik dönemi boyunca vücutta birçok değişiklik meydana gelmekte çünkü  metabolizma düzeninizin üzerine, fetal büyümenin etkilediği değişiklikler de oluşacaktır.

       Gebelik döneminde;

  • Yeterli miktarda besin ögesi alımına özen gösterilmeli
  • Artan enerji ve protein gereksinimi karşılanmalı
  • Bebeğin anne karnında normal gelişimini sağlamalı
  • Annenin kişisel verileri ve ihtiyaçlarına göre ona ‘özgü’ bir beslenme programı hazırlanmalıdır.

     

 Gebelik boyunca yeterli ve dengeli beslenmek sizin ve bebeğiniz sağlığı için çok önemlidir. Ayrıca bu dönemde tükettiğiniz besinler doğum sonrası anne sütü miktarınızı da etkileyecektir. Meyve & sebze tüketimine dikkat etmeli, yeterli miktarda su alımına özen göstermelisiniz.

       Gebelik dönemi her şeyi rahat rahat yemek demek değildir. Bu yüzden sağlıklı besinler tercih etmeye özen göstermelisiniz. Kızartma, fast-food, işlenmiş gıdalar, hazır meyve suları, asitli içecekler ve abur-cuburlar sizin ve bebeğinizin gelişimini olumsuz yönde etkileyeceği için onlardan uzak durmanız daha sağlıklı olacaktır.

       

Özellikle aşerme gebelik döneminin başlıca problemlerinden biridir. Aşerme olayının hormonlarla alakalı olduğuna dair bazı araştırmalar mevcut, yalnız hala sebebi tam olarak bilinmemektedir. Eğer aşermeleriniz daha çok sağlıksız besinlere yönelik oluyorsa mutlaka kendinizi kısıtlamaya çalışın ve o besinler yerine sağlıklı besinler tercih etmeye kendiniz ve bebeğiniz için özen gösterin.

silakarabent_z2126087Hamilelikte Beslenme